Żyjemy w XXI wieku, coraz więcej czasu spędzamy przy komputerze. Bardzo często nie jest on źródłem jedynie przyjemności i oderwania od szarej codzienności. Coraz częściej pracujemy przy nim i wiążemy z nim nadzieje na poprawę naszej finansowej sytuacji.

Jednak wtedy do gry wkraczają złe nawyki. Zaplanowaliśmy sobie pisanie wpisu i promocję bloga, natomiast nieświadomie spędzamy czas na facebooku, demotywatorach i innych rozrywkowych stronach. Gdy się orientujemy, to złościmy się na siebie i wracamy do pracy. Jednak mija kilka minut, a my znów nieświadomie lądujemy tam, gdzie nie powinniśmy.
Jak sobie poradzić z problemem (nie)efektywnej pracy przy komputerze? Podstawowa zasada brzmi:
Jeżeli Nie możesz poradzić sobie z problemem, to go obejdź
Wiele razy postanawiasz, że tym razem będziesz efektywny. Że nie ulegniesz pokusie wejścia na strony internetowe. Prawda?
Jednak zwykle ulegasz i ostatecznie spędzasz zbyt wiele czasu tam gdzie nie powinieneś. Jeżeli dalej będziesz tylko postanawiał poprawę, to dalej będziesz spędzał wiele czasu na nieodpowiednich stronach.
Dlatego zamiast na siłę walczyć z problemem, testować siłę swojej woli uniemożliwi sobie wchodzenie na takie strony. W jaki sposób tego dokonać?
Za pomocą odpowiednich programów. Dzisiaj można zautomatyzować prawie wszystko. Kiedyś rodzic musiał stać nad dzieckiem z zegarkiem i pilnować by nie siedziało ono za długo przed komputerem. Wszystko było świetnie jeżeli pamiętał o tym, że ma pilnować swojej pociechy. Jednak jeżeli się zapomniał, to dziecko mogło wykorzystać jego błąd.
Dzisiaj jest o wiele łatwiej - wystarczy zainstalować odpowiedni program, odpowiednią  wtyczkę i rodzic może robić to na co ma ochotę, a malec i tak zostanie zmuszony do odejścia od komputera.
Tą samą strategię możesz wykorzystać również i Ty. Zainstaluj na komputerze wtyczkę stay focused. W niej dodaj strony, które chcesz zablokować. I gdy będziesz pracował, to po prostu włącz tryb nuklearny (wtedy wejście na stronę zakazaną jest niemożliwe). Tylko zanim to zrobisz w ustawieniach upewnij się, że w trybie nuklearnym blokujesz dostęp tylko do stron zakazanych.
Jeżeli możesz, to odłącz kabel!
Zawsze jeżeli możesz pracować bez internetu np. piszesz wpis na bloga, nagrywasz coś, to rób to. Jeżeli umożliwisz sobie dostęp do internetu, to najzwyczajniej nie będziesz z niego korzystał.
Dlatego odłączenie kabla od komputera (albo wyłączenie wifi), to również proste i skuteczne metody na to, by zwiększyć swoją efektywność pracy.
A co zrobić gdy musisz używać takich portali?
Czasem nasza praca jest silnie związana z facebookiem. Musimy na przykład dodać reklamę na facebooku, albo zarządzać naszym fanpagem. Łatwo wtedy przenieść się z zarządzania fanpagem, do przeglądania aktualności na naszej tablicy, oraz pisania ze znajomymi. Żeby zapobiec takiej sytuacji:
-nastaw minutnik na krótki czas np. 10 minut. Wtedy zawsze gdy on dzwoni będziesz sprawdzał, czy skupiasz się na pracy, czy też odpływasz gdzieś
-mniej dokładny plan pracy
-dbaj o porządek w aktualnościach
Jednocześnie postaraj się, by prace na facebooku robić w określonych blokach czasu np. 10-11 i 17-18. Ponadto zawsze podchodź do niej z planem (co konkretnie masz zrobić), wtedy stanie się ona o wiele bardziej efektywna, a szanse na rozkojarzenie znacznie spadną.